Upozorenje: internatske škole za domoroce
Dokumentarni film koji je istovremeno uzbudljiv, srceparajući i predivan stigao je na velika platna ovog augusta. “Šećerna trska” je lični film koji prati istragu o neobeleženim grobovima pronađenim na teritoriji internatske škole za domoroce koju je vodila katolička crkva u Kanadi.
Kada je kopreditelj filma, Emily Kassie, prvi put čula za neobeležene grobove otkrivene na internatskim školama za domoroce širom Kanade, odmah je znala da želi napraviti dokumentarni film. Pozvala je svog kolegu filmskog stvaraoca Juliana Brave NoiseCata, člana Canim Lake Band Tsq’escen i potomka Lil’Wat Nation of Mount Currie.
Tokom 2021. i 2022. godine, istrage su otkrile neobeležene grobove na nekoliko internatskih škola za domoroce u Kanadi – ove istrage također ukazuju na zlostavljanje i loše postupanje s mladim domorocima koje su katolička crkva pretrpjele nakon što su otete iz svojih domova.
Širom onoga što se danas zove Kanada i Sjedinjene Američke Države, stotine škola bile su podržane od strane vlade i vođene od strane Rimokatoličke crkve. Rezultat toga bila su generacije strašnog zlostavljanja i prisilne asimilacije koje su pretrpjele stotine hiljada domorodaca širom Ostrva Kornjače. Trajna trauma škola i dalje utiče na domorodačke porodice danas.
Nakon što je vidjela članak u The Williams Lake Tribune-u o pretrazi u internatskoj školi St. Joseph’s Mission u blizini rezervata Sugarcane Williams Lake First Nation, Kassie je pozvala Willija Sellarsa, poglavara Williams Lake First Nation, da vidi da li bi bio zainteresovan za saradnju kako bi ispričali priču o širom naciji u fokusiranijem pristupu. Ispostavilo se da je njen tajming bio savršen.
„Stvaralac uvijek ima odlično vrijeme“, rekao joj je Sellars. „Juče je naša općinska vlast rekla, ‘Treba nam neko da dokumentuje ovu pretragu’.“
Nakon razgovora sa Sellarsom, Kassie je nazvala NoiseCata da podijeli vijest.
„Bilo je duga pauza s moje strane linije“, rekao je NoiseCat. „A onda sam rekao, ‘Wow, to je stvarno ludo. Da li znate da je to škola u koju je moja porodica otišla i gdje je moj otac rođen?’ Dakle, od 139 internatskih škola za domoroce u Kanadi, Em je slučajno odabrala onu koju je moja porodica pohađala i gdje je počeo život mog oca. Tako da kakve su šanse za to?“
Otac i baka NoiseCata su oboje preživjeli St. Joseph’s.
Slijedila su dva i po godina snimanja dokumentarnog filma. Za oba režisera, to znači da su se uronili u zajednicu i priču. Za NoiseCata, bilo je lično.
Tokom snimanja „Šećerne trske“, NoiseCat se uselio kod svog oca, Eda Archiea NoiseCata, koji nije puno bio prisutan tokom odrastanja. Njegov odnos s ocem i saznajnje o istoriji svoje porodice ključni su u dokumentarnom filmu koji nije samo su-režirao, već je i glumio u njemu.
„To je bilo izuzetno važno i transformaciono iskustvo“, rekao je NoiseCat, o životu s ocem u William’s Lakeu nakon preko decenije na Istočnoj obali i ne živeći s ocem otkako je bio malen. „I mislim da je to bio temelj naše sposobnosti da rastemo, da ozdravimo, i da on zaista vjeruje meni i da ja vjerujem njemu u radu na ovom dokumentarnom filmu.“
„Šećerna trska“ istražuje posljedice internatske škole St. Joseph Mission, prateći iskustva preživjelih i detalji nekih strahota s kojima su se učenici domorođaci suočavali pod rukom katoličke crkve.
Priča o NosiRaceovom ocu posebno je fokusirana. Ed Archie NoiseCat rođen je u školi.
„To su prilično tajne stvari kada ste rođeni u misijskoj školi i odbačeni“, Ed NoiseCat kaže u razgovoru sa svojim sinom na ekranu.
Nije samo izuzetno lična priča za Ed Archie NoiseCata i njegovu majku koja također se pojavljuje u dokumentarnom filmu, već i Juliana Brave NoiseCata i njegovog oca imaju teške razgovore o svom odnosu na ekranu.
„Tvoja priča je priča nekoga ko je napušten, ali i ko je napustio“, Julian Brave NoiseCat kaže svom ocu.