(FOTO) Sarajevo ponovo prokockalo dva gola prednosti u derbiju, Željezničar se vratio u 96. minuti

Fudbaleri Sarajeva i Željezničara odigrali su večeras na Koševu 149. sarajevski gradski derbi, a meč je okončan rezultatom 2:2.

U najavi utakmice uglavnom se, kako to previše često biva pred derbije, govorilo o broju stolica koje su namijenjene gostujućim navijačima, klubovi su se prepucavali, a o samom fudbalu i fokusiranju na isti bilo je malo riječi. Nelogično, jer se dva tima direktno bore za treće mjesto na tabeli, koje garantuje plasman u Evropu, a i jedni i drugi mogli su večeras eventualnom pobjedom napraviti veliki korak ka istoj.

Sarajevo je zaigralo u potpuno očekivanom sastavu, dok je Željezničar napravio nekoliko rotacija u veznom i ofanzivnom redu, s nastojanjem da dobije nešto drugačiji tok utakmice od onog koji se očekivao. U tome je uglavnom i uspio. Sarajevo je, s obzirom na kvalitet igračkog kadra i rezultate tokom proljeća, u duel ušlo kao favorit. Međutim, nakon početne inicijative nije tu ulogu uspjelo opravdati igrom na terenu.

Željezničar je na sredini terena djelovao nešto bolje, mada ni gosti nisu bili previše kreativni i utakmica je kroz najveći dio prvog poluvremena bila jedva gledljiva. U 9. minuti, gosti su nakon kornera imali šansu preko Drine, koji je glavom šutirao pored gola, a u narednih petnaestak minuta i jedni i drugi su stvarali poluprilike, nastojeći zaprijetiti protivniku, ali ako je ikako moguće bez da prave previše rizika.

Ipak, iz takve je igre Sarajevo došlo do vodstva. Igrala se 35. minuta kada je Renan odigrao odličan presing na amoahu skupa sa Ziljkićem. Prepustio je loptu Ziljkiću, koji ga je pravovremeno proigrao na lijevoj strani, a s te pozicije je odlično poslao loptu na drugu stativu, gdje ju je Dal Varešanović pospremio iza leđa nemoćnog Muftića, za veliku radost publike na Koševu.

Do kraja poluvremena, fudbala je bilo malo, a vidjeli smo i kontroverznu situaciju i sukob igrača na terenu nakon kojeg je Irfan Peljto podijelio tri žuta kartona.

Drugo poluvrijeme nije bilo previše sadržajno u ranoj fazi, ali Sarajevo je djelovalo nešto bolje i ozbiljnije, te je češće prijetilo. No, pravih šansi gotovo da nije bilo. U 54. minuti je nakon ubačaja Muse probao Varešanović, no lopta je pogodila vanjski dio mreže.

Potom je Varešanović lijepo proigrao Ziljkića, ali je ovaj loše ubacio u kazneni prostor Željezničara. S druge strane, rezervista Štilić je često slao opasne lopte pred gol Sarajeva, ali odbrana Sarajeva uglavnom je s njima uspješno izlazila na kraj. U 62. minuti odličan kontranapad Sarajeva upropašten je sa nekoliko traljavih dodavanja, da bi na drugoj strani Šerbečić odlično vratio Dizdareviću glavom nakon opasne situacije, pa se rezultat nije mijenjao.

U 75. minuti, Sarajevo stiže do drugog gola. Musa je uposlio Kyeremeha, ovaj sjajno prebacuje do Renana, a Brazilac postiže novi gol, te Sarajevu dovodi u prilično komfornu poziciju.

Prekomfornu, reklo bi se, jer je Sarajevo izuzetno lako primilo gol samo nekoliko minuta nakon što je povelo sa 2:0. Štilić je ubacio pred gol Bordo tima, Dizdarević je samo odbio loptu, a u mrežu ju je pospremio Jašarević. Samo što je smanjio zaostatak, Željezničar je mogao do još jednog gola, ali nakon ubačaja Jašarevića, Krpićev udarac glavom brani Dizdarević.

Bio je finiš susreta očekivano nervozan i uzbudljiv. Bilo je polušansi sa obje strane, Varešanović se u 85. minuti sapleo u presudnom momentu i nije uspio uputiti udarac, da bi na drugoj strani Drina probao nakon velike gužve, ali Dizdarević je bio oprezan.

Gosti su ipak u finišu uspjeli napraviti pritisak, a u drugoj i trećoj minuti sudijske nadoknade imali su šanse. U drugoj je Hodžić glavom šutirao, ali je Dizdarević bio oprezan, da bi u trećoj Štilićev ubačaj prebacio Dizdarevića, ali Amoah na drugoj strani nije bio precizan.

Željezničar je ipak stigao do poravnanja, a strijelac je u 96. minuti bio Sulejman Krpić. Meč je tako okončan rezultatom 2:2, koji nije značajno promijenio položaj na tabeli ni za jedan tim.

FK Sarajevo – FK Željezničar 2:2 (1:0)
Stadion: Olimpijski stadion Asim Ferhatović Hase, Koševo (Sarajevo)
Gledalaca: 20000
Sudija: Irfan Peljto (Sarajevo)
Strijelci: 1:0 – Varešanović (35), 2:0 – Renan (75), 2:1 – Jašarević (78), 2:2 – Krpić (90+6)
Žuti kartoni: Jelić-Balta, Musa, Šerbečić, Obuća – trener (Sarajevo), Mekić, Hodžić, Drina (Željezničar)

FK Sarajevo: Dizdarević, Musa, Šerbečić, Martinović, Radović, Jelić-Balta, Vrančić, Varešanović (88. Čirjak), Kyeremeh (82. Mustafić), Ziljkić (78. Džafić), Renan Oliveira. Trener: Mirza Varešanović.

FK Željezničar: Muftić, Šehić (68. Beganović), Kosorić, Drina, Jašarević, Hajdarević, Hodžić (82. Bekrić), Mekić, Santos (82. Hodžić), Drljo (46. Krpić), Amoah. Trener: Nermin Bašić.